Ne Arıyorsunuz ?
  • Görüşme Saatleri : 09:00 - 21:00

Ergen Terapisi Nedir Nasıl Yapılır

Ergen terapisi nedir sorusu sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Ergenlik dönemi çocukların birey olma ve kimliklerini kazanma sürecidir. Ergen terapisi nasıl yapılır; 12-18 yaşlarında olan bireyler ile gerçekleştirilir. Bu süreç ergenler için ciddi anlamda karmaşık bir dönemdir. Bu karmaşıklıktan etkilenen aileler çoğu zaman çocuklarına nasıl yaklaşacaklarını kestiremezler. Ergen terapisinde ergenin mantıklı kararlar alması ve aile ile iletişimlerinin güçlenmesi amaçlanmaktadır. Ergenin kendi duygu, düşünce ve davranışlarını fark edebilmesi ve bunları karşı tarafa ifade edebilmesi süreç içerisinde beklenilen bir kriterdir. Ergen terapisinde en önemli konu terapist ve ergen arasında güven ilişkisinin kurulmasıdır. Terapi sürecinde ergenin istekleri dikkate alınır.

Ergen terapi teknikleri; bilişsel davranışçı terapi, sanat terapisi, EMDR ve grup terapisidir. Danışanın seans içerisinde söylediği bilgilerin gizliliği yetişkin terapisinde de olduğu gibi büyük önem taşımaktadır. Seanslar arasında anne-babaya sürecin nasıl gittiği ile ilgili bilgi verilmekte ancak aileye verilen bilgiler ergen ile seans içerisinde ne konuşulduğu ile ilgili olmamaktadır.

Ergen Terapisi Kaç Seans Sürer?

Ergenin yaşadığı problemlere göre terapi süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ergenlik dönemi uzun bir süreçtir bu yüzden seansların ne zaman biteceği net bir şekilde belli değildir. Seansların yapılma sıklığı haftalık tercih edilmekte ve seans süresi 45 -50 dakika civarında değişkenlik göstermektedir.

Ergen Terapisinde Hangi Alanlarda Çalışılabilir

Kaygı Bozuklukları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Travmatik Durumlar

Takıntılı davranışlar ve Düşünceler

Sosyal Fobi

Öfke Kontrol Problemleri

Sınav Kaygısı

Uyku Bozuklukları

Madde Kullanımı

Aile İçi İletişim Sorunları

Depresyon

Akran Zorbalığı

Cinsel Kimlik Sorunları

Motivasyonda Düşüş

Ders Çalışmada Zorlanma

Yeme Bozuklukları

Özgüven Sorunu

Call Now Button